ČEŠI V GAVERE PŘI SP NEBODOVALI

Třetí místo vybojoval v závodě juniorů v belgickém v Heusden-Zolderu v dalším podniku seriálu Superprestige junior Václav Ježek. Do cyklokrosového terénu naskočil po dvou měsících opět i Zdeněk Štybar a v nabité konkurenci obsadil 27. místo. Po nevydařeném startu v SP v Gavere se mezi nejlepší vrátila Kristýna Zemanová, jž obsadila jedenáctou pozici.

Poslední závod SP v letošním roce se nesl ve znamení mezi muži souboje tří elitních jezdců.  Van der Poel vyšel vítězně z bitvy tří hvězd, čtyřnásobný světový šampion vyhrál třetí ze čtyř závodů SP, kterých se v této sezoně zúčastnil. Neuspěl pouze před Vánoci ve Val di Sole, kde na sněhu a ledu nechtěl riskovat zranění a jel na jistotu. V Gavere porazil svého soka Van Aerta o 27 vteřin, úřadující mistr světa Pidcock z Británie dojel s odstupem 54 vteřin.

Na čtvrtém místě dojel vítěz z Val di Sole Michael Vanthourenhout. Belgický mistr Evropy ztratil na vítěze už 1:53 minuty. Na druhém místě průběžného pořadí se přiblížil na 21 bodů vedoucímu krajanovi Laurensi Sweeckovi, jenž dojel šestý. Po dvou vynechaných závodech se do SP vrátil mistr republiky Michael Boroš. Česká jednička měla hned v prvním kole technické potíže mistr republiky skončil až na 34. místě s odstupem 8:42 minuty jako poslední z jezdců, kteří absolvovali plný počet kol. Mezi staženými závodníky bylo i trio Jakub Říman, Matěj Stránský a Šimon Vaníček.

Teprve dvacetiletá van Anrooijová si dojela pro druhé vítězství v sezoně s náskokem 37 vteřin před krajankou Lucindou Brandovou, třetí byla další Nizozemka, druhá žena průběžného hodnocení SP Puck Pieterseová. Na startu chyběla po pádu a nedokončeném minulém závodu ve val di Sole Fem van Empelová z Nizozemí, ale i tak si udržela trikot lídryně seriálu. Pieterseová díky dnešnímu třetímu místu stáhla náskok pna van Empelovou na 40 bodů. Česká mistryně Kristýna Zemanová nenavázala na desáté místo z Val di Sole a skončila s odstupem pěti a půl minuty šestadvacátá. Druhá Češka Julia Kopecky ztratila přes šest minut a byla devětadvacátá.

V novém roce čekají Světový pohár závěrečné tři závody, seriál pokračuje nejdříve 8. ledna v Zonhovenu.

Výsledky:

Muži:

1. M. van der Poel (Niz.) 57:14, 2. Van Aert (Belg.) +27, 3. Pidcock (Brit.) +54, 4. M.Vanthourenhout (Belg.) +1:53, 5. van der Haar (Niz.) +2:20, 6. L. Sweeck (Belg.) +2:55, ...34. Boroš +8:42, 45. Říman, 53. Stránský oba -2 kola, 66. Vaníček (všichni ČR) -3 kola.

Průběžné pořadí SP (po 11 ze 14 závodů):

1. L. Sweeck 308, 2. M. Vanthourenhout 287, 3. Iserbyt (Belg.) 249, ...19. Boroš 76, 48. Štybar (ČR) 9, 64. Říman 4.

Ženy:

1. van Anrooijová 47:02, 2. Brandová +37, 3. Pieterseová (všechny Niz.) +50, 4. Backstedtová (Brit.) +1:01, 5. Vasová (Maď.) +1:17, 6. Honsingerová (USA) +1:24, ...26. Zemanová +5:32, 29. Kopecky (obě ČR) +6:18.

1. van Empelová (Niz.) 330, 2. Pieterseová 290, 3. van Anrooijová 199, ...26. Zemanová 41, 53. Hladíková 14, 67. Kopecky 7, 85. Jeřábková (všechny ČR) 1.